Tradičný Žiarsky jarmok s dobrým počasím

Tradičný Žiarsky jarmok s dobrým počasím

Tohtoročný Žiarsky jarmok sa vydaril po všetkých stránkach. Množstvo predávajúcich, ešte viac kupujúcich a do toho všetkého teplé jesenné počasie.

Žiarsky jarmok sa tento rok konal v piatok 13. a sobotu 14. októbra. Išlo v poradí už o 26. ročník. Celkovo si svoje stánky s predajným tovarom a občerstvením rozložilo 510 predávajúcich z celého Slovenska. Predajné stoly sa prehýbali pod množstvom oblečenia, hračiek, korenín, medu, sladkého burčiaku, medovníkov, keramiky, nechýbali drevené výrobky, košíky či šperky. Nakupujúci odchádzali nabalení aj s kyticami či sviečkami a kahancami na blížiaci sa Sviatok všetkých svätých. Dlhé rady si kupujúci vystáli aj pri dobrotách ako trdelník, pečené gaštany, domácej medovine, pri pečených mäsových dobrotách, lokšiach s pečienkou či iných jarmočných špecialitách. V piatok sa varili a piekli špeciality vo Svätokrížskom dome. Okrem ochutnávky tradičných svätokrížskych dobrôt si mohli návštevníci pozrieť aj samotný Svätokrížsky dom, ktorý v tomto roku prešiel rekonštrukciou. Sprístupnené boli izby v hlavnom dome a nazrieť sa dalo aj do izby slúžky či do komory. Priebeh jarmoku spríjemnil aj bohatý kultúrny program, ktorý začal na Svätokrížskom námestí už vo štvrtok. Z pódia sa ozývala hudba kapely Rock is Back, zaspievali aj Silvia a Peter Klimentovci, country skupina Pacifik, Arzén, Mr. Teddy and the Sidekicks, Hrdý cigáň, Candy Floss a na záver rocková kapela Kaktus.

Mestská polícia riešila krádeže, opitých aj stratené deti

Počas trvania jarmoku boli v uliciach a v pohotovosti aj hliadky mestskej polície. „Čo sa týka priebehu samotného jarmoku možno konštatovať, že obyvatelia nášho mesta ako aj ostatní návštevníci jarmoku zo širokého okolia sa počas jarmočných dní správali distingvovane a mestská polícia nezaznamenala závažnejšie porušenia verejného poriadku v súvislosti s jarmokom,“ hodnotí náčelník mestskej polície Róbert Šiška. Ako však podotýka, vyskytli sa aj priestupky, ktoré sú každoročne pre jarmok typické, ako napríklad niekoľko prípadov nepovoleného predaja výrobkov a poskytovania služieb v priestoroch jarmočniska a tiež neoprávnený záber verejného priestranstva. „V noci z piatku na sobotu došlo k poškodeniu verejného majetku, konkrétne lavičky v letnom pavilóne na Námestí Matice slovenskej trojicou podgurážených mladíkov, ktorí sa vracali z jarmoku domov. Celý skutok zachytili kamery a dotyčných zadržala hliadka mestskej polície. Vyskytli sa tiež dva prípady straty maloletých detí v priestoroch jarmoku. Obidva prípady skončili šťastne a deti si rodičia našli a boli im vrátené. Vo zvýšenej miere bol zaznamenaný aj výskyt opilcov oddychujúcich v rôznych polohách na verejných priestranstvách, a to nielen v priestoroch jarmoku, ale aj v iných častiach mesta, na ktorých nás občania upozorňovali a ktorých príslušníci mestskej polície preberali a nasmerovávali do miesta bydliska,“ približuje ďalej náčelník. Opäť sa tiež našli občania, ktorí bezpečnosť svojich osobných vecí brali na ľahkú váhu a mestská polícia zaznamenala pomerne dosť oznamov straty alebo odcudzenia peňaženiek, dokladov, mobilných telefónov a kľúčov. „Doposiaľ bolo v súvislosti z jarmokom nájdených a odovzdaných na mestskú políciu troje osobných dokladov, z ktorých boli dva odovzdané policajnému zboru a jeden vrátený majiteľovi a štyri mobilné telefóny, z ktorých sa dva už podarilo vrátiť majiteľom,“ uzatvára Róbert Šiška.

Výhercovia letu helikoptérou si naozaj užili

Aj tohto roku sa záujemcovia mohli preletieť ponad naše mesto a vidieť jarmok z vtáčej perspektívy vďaka firme Heliko. Tá so svojou helikoptérou už tradične vzlieta a pristáva z lúky pod Priorom. Vďaka výhre v zdieľacej súťaži primátora Petra Antala si pohľad na naše mesto z helikoptéry vychutnali Slavomír Schwarz, Miro Baláž a Dominika Knappová, ktorú však z dôvodu pobytu v zahraničí nahradil jej otec. Všetci páni si len užili a boli nadmieru spokojní. Pre Slavomíra Schwarza to bol aj darček k narodeninám, ktoré oslavoval deň predtým.

 
Novinky

18.09.2019 12:49:09

Uzatvorenie ulíc počas Žiarskeho jarmoku 2019

V dňoch 11. a 12. októbra 2019 sa v našom meste uskutoční tradičný Žiarsky jarmok.   V súvislosti s jeho ...

08.10.2015 12:20:37

Trošku z histórie jarmoku

V období gotiky vznikajú nové mestá, ktoré boli prevažne trhovými centrami. Rozkladali sa v blízkosti panských sídiel alebo na významných ...

Anketa

Na čo sa najviac tešíte na tradičnom Žiarskom jarmoku?

Burčiak (1235)
1235

Jarmočné špeciality (hurky, klobásy) (808)
808

Kolotoče (1207)
1207

Kultúrny program (1255)
1255

Ľudové remeslá (896)
896

Predajné stánky (943)
943

Žiarsky jarmok pre vás pripravilo mesto Žiar nad Hronom